Interes SiEnE je usmerjen v naslavljanje zelenega prehoda in energetskih ter okoljskih izzivov obrambnega področja, v povečano potrebo po razvoju rešitev za civilni in obrambni namen (dvojna raba), fiksno in premestljivo infrastrukturo
Primarni cilji SiEnE so povečanje raziskovalno razvojnega in tehnološkega sodelovanja s partnerji članic EU in Zveze NATO, povečanje deleža slovenskih partnerjev v obrambnih programih MORS, Evropske obrambne agencije (EDA) in Zveze NATO ter povečanje v Sloveniji razvitih produktov v globalnih obrambnih verigah vrednosti.
Evropska obrambna agencija (EDA)
Evropska obrambna agencija (EDA) (ang. European Defence Agency – EDA), ustanovljena leta 2004, pomaga 26 državam članicam (vse države EU razen Danske) razvijati vojaške vire. EDA spodbuja sodelovanje, daje pobude in uvaja rešitve za izboljšanje obrambnih zmogljivosti ter nudi podporo in poenostavitev obrambnega sodelovanja med državami članicami EU, ki so pripravljene skupaj krepiti svoje obrambne zmogljivosti.
EDA tesno sodeluje z evropsko obrambno industrijo s ciljem okrepitve evropske tehnološke in industrijske baze ter na ta način pripomore k močnejši in konkurenčnejši industriji.
Agencija svojim članicam nudi platformo za sodelovanje v projektih na področju večnacionalnih zmogljivosti: od načrtovanja, raziskav in standardizacije do razvoja, javnih naročil in usposabljanja. EDA vodi več kot 100 programov in projektov na področju raziskav in zmogljivosti ter več kot 200 drugih dejavnosti, povezanih z razvojem zmogljivosti, raziskavami in tehnologijo ter obrambno industrijo.
Države članice so leta 2017 potrdile vlogo EDA kot »glavnega instrumenta za določanje prednostnih nalog na ravni EU v podporo razvoju obrambnih zmogljivosti«, s ciljem zagotovitve, da se razvoj obrambnih zmogljivosti s pomočjo sodelovanja osredotoči na operativne potrebe, ki jih določijo oborožene sile.
EDA je vključena v 3 evropske obrambne pobude – Evropski obrambni sklad (ang. European Defence Fund – EDF), Evropski Usklajeni letni pregled obrambe (ang. Coordinated Annual Review on Defence – CARD) in Stalno strukturno sodelovanje (ang. Permanent Structured Cooperation – PESCO), ki jim nudi osrednji podporo in zagotoviti skladnost med njimi.
EDA izvaja in vodi evropski program za obrambne raziskave v okviru Evropskega obrambnega sklada (ang. European Defence Fund – EDF) za obdobje 2021–2027.
Preberi več o EDA v informativnem listu.
Slovenija je lahko kot članica EDA vključena v vse njene organe in delovne skupine ter projekte. S tem ima pravico dostopa do vsega gradiva in informacij, predvsem pa tudi aktivnega usmerjanja in možnost glasovanja o specifičnih vsebinah.
Interese Slovenije lahko uradno zastopajo samo imenovani predstavniki MORS.
Programi EDA podpirajo povezovanje partnerjev, ne samo za vojaške, temveč tudi za civilne namene ter uporabo rešitev za dvojno rabo (ang. dual-use).
Krovni strateški raziskovalni program (OSRA)
Evropska obrambna agencija (EDA) je odgovorna tudi za pripravo krovnega strateškega raziskovalnega programa (ang. Overarching Strategic Research Agenda – OSRA) in ključnih strateških dejavnosti (2017). Cilj programa je zagotoviti usklajen pogled na ustrezne evropske prednostne naloge obrambnih raziskav in možne poti za njihovo doseganje, ob upoštevanju različnih razpoložljivih mehanizmov financiranja, kot je Evropski obrambni sklad (ang. European Defence Fund – EDF).
V ta namen je OSRA uskladila strateški raziskovalni program (ang. Strategic Research Agenda – SRA) različnih skupin EDA za tehnološke zmogljivosti (ang. Capability Technology Groups – CapTechs) z vojaškimi nalogami in dolgoročnimi potrebami po zmogljivostih, o katerih so se države članice dogovorile v načrtu za razvoj zmogljivosti (ang. Capability Development Plan – CDP).
Cilj SRA je zgraditi skupno vizijo med vladnimi in nevladnimi člani posameznih področij EDA za tehnološke zmogljivosti (CapTech) o najnujnejših tehničnih izzivih, ki jih je potrebno preučiti in rešiti srednjeročno. Potrebno je začrtati načrte za izvajanje raziskovalnih projektov, ki pokrivajo t.i. tehnološke gradnike (ang. Technology building blocks – TBBs) s ciljem, da imajo tehnologije na mestu, ko to zahtevajo vojaški uporabniki in/ali kot predpisuje evropski CDP. To omogoča sodelovanje strokovnjakov iz ustreznih industrij, akademskih krogov ter raziskovalnih in tehnoloških organizacij (RTO), ki lahko obveščajo o najnovejšem tehnološkem razvoju in trendih.
Metodologija OSRA dopolnjuje pristop SRA od spodaj navzgor (ki je rezultat CapTechs identificira nove razvojno-raziskovalne in nastajajoče tehnologije, ki vplivajo na prihodnje zmogljivosti) s pristopom od zgoraj navzdol, ki upošteva opredeljene potrebe po vojaških zmogljivostih opredeljene držav članic.
Preberi več o OSRA v informativnem listu.
Slika: Struktura OSRA (@EDA).
Skupine za tehnološke zmogljivosti (CapTechs)
Skupina za tehnološke zmogljivosti (ang. Capability Technology Groups – CapTechs) je delovna skupina za raziskave in tehnologijo (R&T), posvečena določenemu tehnološkemu področju, kot odgovor na dogovorjene potrebe po obrambnih zmogljivostih.
Namen skupin CapTech je ustvariti skupne raziskovalne in tehnološke projekte v okviru določenega tehnološkega obsega ter podpreti sodelujoče države članice EDA s potrebnim strokovnim znanjem, pri pripravi širših programov (Enotno evropsko nebo, REACH, Strategija pomorske varnosti EU, idr.). CapTechs vodi EDA in združuje strokovnjake iz vlade, industrije, malih in srednjih podjetij (MSP) ter akademskega sveta.
Trenutno EDA gosti 15 tehnoloških domen in pokriva celoten spekter obrambnih zmogljivosti. CapTechs so od leta 2004 zagnali približno 250 R&T projektov in 200 študij (vrednost skupaj 1 milijardo €).
Glavna vloga CapTech je prepoznavanje tehnoloških vrzeli in skupnih interesnih področij za sodelovanje. To omogoča strateški raziskovalni program (SRA), ki zagotavlja skupno vizijo najpomembnejših tehničnih izzivov za raziskave na področju CapTech.
V ta namen so opredelili tehnološke gradnike (TBB) kot enota za raziskavo, ki vključuje tehnologijo usmerjeno v odpravo vrzeli v zmogljivosti.
Slika: Organizacija 13 CapTechs in dveh delovnih skupin (pred decembrom 2021) pod okriljem OSRA and EDA (@EDA).
Danes je opredeljenih 14 CapTech raziskovalnih območij in 1 delovna skupina:
CapTech Technologies, Components and Modules
CapTech Radio Frequency Sensors Technologies
CapTech Electro Optical Sensors Technologies
CapTech Communication Information Systems and Networks
CapTech Materials and Structures
CapTech Missiles and Munitions
CapTech Guidance, Navigation and Control
CapTech System of Systems, Battlelab, and Modelling & Simulation
CapTech CBRN and Human Factors
CapTech Cyber Research & Technology
CapTech Energy and Environment (former Energy and Environment Working Group – EnE WG)
Ad Hoc Working Group Space Defence
Vsak CapTech ima moderatorja, ki ga imenuje EDA. Moderator informira in vzdržuje interakcijo med EDA in sodelujočimi državami članic, vključno z nacionalnim koordinatorjem CapTech (CNC), vladnimi člani CapTech (CGEs) in nevladni strokovnjaki CapTech (CnGEs).
Slika: Struktura CapTech.
Mehanizmi sodelovanja znotraj CapTech:
- Identificirati teme v obrambi, kjer so potrebne nadaljnje raziskave,
- Predlagati te teme na različnih pobudah,
- Vzpostaviti strateške raziskovalne programe.
Partnerstvo SiEnE je trenutno vključeno v skupino CapTech Energy and Environment (CapTech EnE). CapTech EnE ima dvojno vlogo, saj se ukvarja z razvojem tehnologije in zmogljivosti v okviru svojih dejavnosti CapTech ter izvaja posvetovanja, akcijske načrte razvoja strategije in sodelovanje z EU in mednarodnimi subjekti.
Preberi več o CapTechs in CapTechs seznam.
Skupina za tehnološke zmogljivosti za energijo in okolje – CapTech EnE je trenutno edina in izredno pomembna skupina za TECES in SiEnE, ki se osredotoča na tematike povezane z energijo, okoljem, zelenim prehodom in podnebjem. Sodelovanje v skupini CapTech EnE je ključna za vzpostavitev mednarodnega sodelovanja z drugimi partnerji.
Slovenske interese v CapTech EnE zastopata pk. Robert Šipec iz MORS kot uradni predstavnik Ministrstva za obrambo RS (MORS) (obrambni koordinator) in Matej Gajzer iz TECES, grozd zelenih tehnologij (TECES ) kot civilni ekspert (civilni koordinator).
Strateška obrambna in civilna zavezništva deležnikov predstavljajo učinkovit pristop k vključevanju slovenskih partnerjev v mednarodne obrambne programe in globalne obrambne vrednostne verige.
Pred decembrom 2021 se je skupina CapTech EnE imenovala Energy and Environment Working Group (EnE WG).
Partnerstvo SiEnE si prizadeva vključiti zainteresirana strokovnjake, ki se bodo pridružili R&T aktivnostim in bodo postali del največje mreže obrambnih R&T strokovnjakov v Evropi (več kot 2000 članov).
Preberi več o povezovanju partnerstva SiEnE s programi in delavnimi skupinami Evropske obrambne agencije (EDA).
O nekdanji delavni skupini za energijo in okolje (EnE WG)
Pred decembrom 2021 se je CapTech EnE imenovala delovna skupina za energijo in okolje (Energy and Environment Working Group – EnE WG). Slednja je bila, pod okriljem EDA, ustanovljena 2014 s ciljem, da obravnava energetske in okoljske dejavnike v obrambnem sektorju ob iskanju sinergij z ostalimi delovnimi skupinami ali področji znotraj EDA in Zveze NATO. Transformacija se je odvila po pripravi dokumenta Energy and Environment Strategic Research Agenda (2021).
Ključna področja delovanja EnE WG so povezana z energetsko učinkovitostjo, obnovljivimi viri energije, varstvom okolja, podnebnimi spremembami, obrambno odpornostjo, sistemi za upravljanje energije, upravljanjem voda, ravnanjem z odpadki, krožnim gospodarstvom, zakonodajno politiko, energetsko in okoljsko varnostjo…
Preberi več o EnE WG in aktivnostih partnerstva SiEnE.
Slika: Upravljanje s skupino Energija in okolje (@EDA).
Tehnološki gradniki (TBBs)
Pobuda krovni strateški raziskovalni program (OSRA) želi medsebojno povezati različne CapTeche, katerih rezultat so tehnološki gradniki (ang. Technology building blocks – TBBs). TBB so osredotočeni na posebna področja obrambnih raziskav in tehnologij. Potekajoča OSRA (Ver. 2) opredeljuje 136 TBB in povezanih načrtov, ki so opredeljene znotraj skupine CapTech.
Cilj 15 CapTech skupin oz. programa OSRA je opredeliti skupne cilje v sodelovanju držav članic na evropski ravni, ki so pomembni, da identificirajo projekte za vsak TBB. TBB pomaga uskladiti in določiti zahteve, povezane s spodbujanjem zmogljivosti in tehnologije, da bi uresničili obrambne zmogljiivosti skozi inovacije in raziskave.
Vsak TBB zagotavlja informacije o obstoječi tehnološki vrzeli na določenem področju, njeni pomembnosti za razvoj obrambnih zmogljivosti, stopnji tehnološke pripravljenosti (TRL), povezavah z drugimi TBB ter o povezanih projektih znotraj in zunaj okvira EDA.
Vključevanje v TBB omogoča sodelovanje strokovnjakov iz ustreznih industrij, akademskih krogov ter raziskovalnih in tehnoloških organizacij (RTO) in tako pripomore k obveščanju o najnovejših tehnoloških razvojih in trendih in konkretne idejah za sodelovanje, vključno z okvirnim časovnim načrtom do leta 2027). Služijo kot osnova za zagon skupnih raziskovalnih in tehnoloških (R&T) projektov ter obveščanje o odločitvah o financiranju, sprejetih v okviru EDF.
TBB znotraj energetike
Izmed specifičnih 136 TBB je za vsak CapTech izbranih 10 ključnih tehnoloških gradnikov (TBB), ki predstavljajo posebna področja raziskav in tehnologij, na katerih želi EDA združevati skupni razvoj in zmogljivosti.
Spodaj je primer seznama TBB skupine CapTech EnE.
TBB01 | Alternative fuels and drive/propulsion systems |
TBB02* | Energy storage: electrical, electrochemical, mechanical, structural, and thermal |
TBB03* | Engine and power distribution system efficiency technologies |
TBB04* | Energy management technologies: innovative and efficient systems |
TBB05 | Solar energy generation (thermal and electrical generation) |
TBB06 | Militarization of environmental technologies: water and wastewater |
TBB07 | Energy harvesting/scavenging |
TBB08 | Wind energy |
TBB09 | Energy and environmental technology systems integration |
TBB10 | Militarization of environmental technologies: energy from waste (or waste to energy) technologies |
*Področje sodelovanja SiEnE.
Preberi več o OSRA v OSRA brošuri ter o OSRA TBB.
Na podlagi udejstvovanja slovenskih predstavnikov SiEnE januarja 2020, smo v Sloveniji odgovorni za pripravo predlogov razvojno tehnoloških izhodišč potencialnih projektov mednarodnega sodelovanja v okviru TBB04: Tehnologije upravljanja z energijo: inovativni in učinkoviti sistemi (Energy management technologies: innovative and efficient systems).
TECES je prevzel odgovornost in skupaj s strokovnjaki SiEnE in predstavniki MORS pripravil predlog TBB04 za pripravo finančne perspektive EDA 2021-2027. Poudarek je bil na pametnih energetsko učinkovitih kampih.
Vse tri teme TBB02, TBB03 in TBB04 so bile podprte s prvim razpisom ERS-2021 (proračun 1,3 milijarde €), 133 milijonov € za energijo in okolje.
Priložnosti: EDA kot orodje za spodbujanje obrambnih raziskav in tehnologij
Obstaja več orodij znotraj EDA za spodbujanje obrambnega R&T:
- študije EDA iz operativnega proračuna EDA (ang. Operational Budget – OB),
- Projekti kategorije B (Cat B), ki jih financirajo države članice, pobude od spodaj navzgor, Opt In. (nacionalni proračun ali proračun EU; npr. EDF, Horizon Europe itd.),
- Programi Cat A, ki jih financirajo države članice, pristop od zgoraj navzdol, Opt Out.,
- prilagojeni mehanizmi.
Slika: EDA spodbuja obrambne raziskave in razvoj (skupne aktivnosti).
Študije EDA
Te študije podpirajo dejavnost znotraj CapTechs in so pripravljene v okviru CapTech v močnem sodelovanju z drugimi direktorati EDA. Idealno so primerni za tehnološko opazovanje, pripravo R&T projektov, splošne študije arhitekture in raziskave “pregled stanja”.
Projekti kategorije B (Cat B)
Kategorija B (Cat B) so tisti infrastrukturni projekti, ki predstavljajo eno izmed orodij znotraj delovanja EDA. Veljajo za ključne in zelo koristne v spodbujanju sodelovanja med sodelujočimi državami članicami, kjer ministrstva za obrambo skupaj s civilnimi deležniki (industrija, raziskovalne ustanove) pripravijo in finančno podprejo izvajanje mednarodnih projektov, ki so zanje strateškega pomena.
Zainteresirana država članica lahko predlaga Ad hoc projekte ali programe kategorije B (potrebna privolitev) (ki bi lahko vključevali več posameznih projektov) in bodo vključevali vsaj dve državi članici ali tretje države, organizacije in subjekte, s katerimi je EDA podpisala upravni dogovor (ang. Administrative Arrangement – AA).
To ureja tudi PA EDA z upravnim odborom (Skupina za upravljanje programske ureditve – PAMG), ki ga podpirajo projektni uradniki EDA ter uradniki za nabavo in pogodbe. Sredstva prihajajo od držav članic (in AA).
Sklepanje pogodb je lahko posledica konkurence med konzorciji, odvisno od odločitve sodelujočih držav članic, vendar se običajno opravi s sklepanjem pogodb brez konkurence. Pravice intelektualne lastnine (IPR) ostajajo v konzorciju in sodelujoča država članica ima dostop do rezultatov. Med postopkom predlogov projektov kategorije B bi bila za določitev možnih virov financiranja za projekte potrebna opredelitev sinergij z instrumenti financiranja EU.