31.03.2022 je potekala 1. spletna delavnica »EDA Waste to energy technologies in defence (WANTED)«, ki so jo organizirali Evropska obrambna agencija (EDA) in kolegi iz Nizozemske organizacije za uporabne znanstvene raziskave (TNO). Delavnice se je udeležilo več kot 35 mednarodnih predstavnikov EnE CapTech in strokovnjakov s področja ravnanja z odpadki držav članic, vključno s slovenskimi predstavniki partnerstva SiEnE.
Predstavljena je bila enoletna študija »Waste to energy technologies in defence (WANTED)«, ki so jo izvedli kolegi iz TNO. Zajema analizo trenutno najsodobnejših tehnologij za pridobivanje energije iz odpadkov (ang. Waste-to-Energy ̶ WTE) za razvrščanje različnih tipov in tokov odpadkov ter pregled trenutnih praks držav članic.
WANTED študija predstavlja alternativne in trajnostne rešitve za upravljanje z odpadki z vpeljavo tehnologij za pridobivanje energije iz odpadkov v vojaških kampih. Pretvorbo je mogoče izvesti z implementacijo WTE tehnologij s potencialom integracije v obstoječe objekte in logistiko vojaških kampov. Rešitve morajo prav tako biti enostavne za nadgradnjo in/ali modularno zasnovane. Vpeljava bi lahko izboljšala in/ali zamenjala trenutne postopke obdelave in odlaganja odpadkov, da bi dosegli varno, zdravo in energetsko učinkovito ravnanje z odpadki.
Delavnica je združevala dve vzporedni razpravi »Uporabnost tehnologij obdelave odpadkov na področju vojske« in »Uporabni viri energije za operativni vojaški kamp«, na katerih je potekala aktivna razprava udeležencev.
Področje ravnanja z vodo in odpadki ter potencial uporabe obstoječih civilnih rešitev v vojaške namene, ki so ga v študiji WANTED pod okriljem EDA in EnE CapTech odlično obravnavali naši razvojni partnerji iz TNO, izredno sovpada z načrtovanimi aktivnostmi SiEnE na podlagi usmeritev »RR študije o možnostih razvoja pametnih energetsko učinkovitih in energijsko neodvisnih premestljivih kampov (2021) (PamPIK)«.
Predlagane razvojne misije PamPIK predstavljajo ključne usmeritve razvoja tehnoloških rešitev, procesov in storitev v naslednjih 10 letih skupaj z mednarodnimi partnerji. Posamezne misije so predvidene kot segment, ki omogoča celostno obravnavo delovanja pametnega energetsko učinkovitega in energijsko samozadostnega premestljivega kampa.
Pri tem razvojne misije razumemo kot izhodišča za usmerjanje sodelovanja članov, spodbujanje razvojnih ukrepov in nadgradnje povezav z mednarodnimi partnerji, kamor se usmerjamo v okviru sodelovanja v raznih delovnih skupinah pod okriljem EDA (EnE CapTech, IF CEED, CF SEEDS etc.).
V primeru, da imate razvojne zmogljivosti in kompetence s področja ravnanje z vodo in odpadki, nas kontaktirajte.
Več informacij o možnostih vašega sodelovanja v mednarodnih aktivnostih SiEnE, nas kontaktirajte.
dr. Kim MEZGA .:. +386 2 333 13 54 .:. SiEnE@teces.si